Оралната хигиена на бебето трябва да започне още в първите дни след неговото раждане и дълго преди първите зъбки да пробият в устата му. Грижата за здравето на устната кухина трябва да бъде част от ежедневната рутина на бебето. С растежа и развитието на бебето специфичните нужди за устана хигиена също се променят.
Първо се започвас грижа са венците – почистването на лигавицата и венците на вашето бебе трябва да започене веднага след като се приберете с новороденото бебе вкъщи. Този ежедневен ритуал ще помогне на детето да свикне с идеята за редовна грижа за оралното здраве, също така почистването на остатъците от храненето и бактериите е превенция към заболявания на лигавицата (напр. млечница). След всяко хранене (кърмене или с шише с адаптирано мляко) избърсвайте внимателно венците на вашето бебе с чиста, намокрена с дестилирана или преварена вода марля или специален текстилен напръстник. В аптечната мрежа съществува голям избор от подобни хигиенни средства – те се намокрят с преварена или дестилирана вода, след което се обтрива устната кухина на детето, за да се премахнат остатъците от млякото. След употреба се измиват и изпират или стeрилизират в стерилизатора на бебето.


Правилната техника можете да откриете тук: http://dentalendom.bg/2020/07/13/%d0%ba%d0%b0%d0%ba-%d0%b4%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b0%d1%82%d0%b5-%d1%83%d1%81%d1%82%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%ba%d1%83%d1%85%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%b2/
Грижа за първите зъбки – след 4 – 6 месец ще започне пробивът на първите зъбки, а с това и грижата за тях. За почистването им може да продължите да използвате текстилния напръстник, но е по-подходящо да преминете към мек силиконов напръстник. Използва се напръстник с меки и нежни гумени или силиконово влакънца, за да не се дразни нежната все още лигавица на бебето. Особено важно е почистването след вечерното хранене и преди нощния сън.

След 5 – 6 месец бебета започват да координират движенията на ръцете си и да опознават света, пъхайки всичко в устата си. За този период са създадени специални меки силиконови четки – тип чесалки. Можете да ги използвате за почистване зъбите на бебето, а също така и като „чесалки“ за сърбящите ги венци по време на пробива. Обикновено те са с малки размери и имат специален кръг-ограничител, който предпазва бебето от „пъхането“ на четката прекалено дълбоко в устата. Главите на тези четки са малки, заоблени, а силиконовите влакънца са разположени по всички страни. Имат ярки цветове, картинки и забавки форми – като играчки.

Хигиена от 8 до 12 месец – с растежа на бебето четката за зъби се променя – създадени са силиконови четки, които наподобяват същинската четка, но са с малки размери и силиконови меки влакънца. Те са „прелюдия“ към същинската четка за зъби. Ако избързате и дадете прекалено рано четка за зъби с косъмчета на детето си има риск за неуспех и отказ от орална хигиена, защото четките с косъм дразнят нежната лигавица на бебето.

Към края на първата годинка на бебето можете да използвате детска четка и паста за зъби. Важно е пастата за зъби да не съдържа флуор, мента и алкохол, а да е с приятен за детето плодов вкус. Количеството паста в началото трябва да бъде колкото оризово зърно. След 2 годишна възраст , когато детето е създало начик за изплюва пастата, а не да я гълта, е желателно да преминете към паста с дозирано съдържание на флуор (спрямо възрасттта) и да увеличите количеството на грахово зърно. Четката за зъби трябва да е с размери, подходящи за възрастта и устаната кухина на детето – започнете с четка с малък размер на главата, така че да почиствате само зъбките на детето, без да дразните нежните венци. С пробива на повече зъби и с растежа на детето избирайте и по-големи четки – подходящи по размер. Ярките цветове и апликации по четката правят оралната грижа по-забавна за децата, а размерите на дръжката трябва да са съобразени с малката детска ръка. За да създадете добри навици за орална хигиена у детето си превърнете миенето в игра и се забавлявайте. Един от най-добрите начини за насърчаване на четкането е самият родител да бъде добър модел за подражание. Както знаете децата често копират действията на родителите. Успоредно с почистването на зъбите на детето, почиствайте и своите и направете времето за орална хигиена приятно семейно занимание.

Желателно е детето да се опитва само да държи четката, а измиването да се извършва от родителите с леки въртеливи движения, като през това време родителите обясняват правилните движения и обучават своите деца. Техниката на измиване е важна, но за бебе и малко дете денталните лекари препоръчват леки и внимателни хоризонтални, вертикални и кръгообразни движения. Измиването задължително да се извършва сутрин и вечер, а продължителността на миенето постепенно да се увеличава.
След 2-3 годишна възраст детето има пълния брой на своите временни зъби, затова и почистването им трябва да заема важна част от ежедневните орални грижи. Техниката на измиване на зъбите трябва да ви бъде демонстрирана от детски дентален лекар.
Оставете коментар